Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

80. rocznica Akcji w Celestynowie

80. rocznica Akcji w Celestynowie

Z okazji obchodów 80. rocznicy Akcji pod Celestynowem oraz 15. rocznicy nadania publicznej szkole w Celestynowie imienia Batalionu "Zośka", odbyła się uroczystość, w której miał zaszczyt reprezentować naszą szkołę  poczet sztandarowy.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 na stacji kolejowej w Celestynowie gdzie został odsłonięty po renowacji pomnik upamiętniający wydarzenia z 19 na 20 maja 1943 r. oraz oddający hołd bohaterom Akcji pod Celestynowem. Wśród uczestników można było zobaczyć liczne delegacje, weteranów, oddziały harcerskie oraz mieszkańców Celestynowa.  Udział pocztu sztandarowego naszej szkoły w tej uroczystości był nie tylko zaszczytem, ale również okazją do oddania hołdu bohaterom, przekazywanie młodemu pokoleniu wartości patriotycznych i oddania dla ojczyzny.

Udział w uroczystości był też okazją do pierwszego zaprezentowania nowo zakupionych strojów reprezentacyjcnych dla członków pocztu sztandarowego przez Radę Rodziców. Zakupione ubiory z wysokiej jakości materiałów, dodały Naszemu pocztowi szlachetności i elegancji. Nasi reprezentanci  wyróżniali  się profesjonalnym wyglądem i prezentowli się niezwykle elegancko. To bardzo miłe! Bardzo dziekujemy! 


Na czym polegała akcja pod Celestynowem?

Akcję przeprowadzono w nocy z 19 na 20 maja 1943 r, na stacji kolejowej w Celestynowie. Opanowano wówczas stację kolejową, odcięto łączność telefoniczną, a gdy pociąg wjechał na peron główna ugrupa harcerzy z Grup Szturmowych zaatakowała gestapowców ochraniających dołączoną do pociągu więźniarkę. Dowodzącym akcją był Mieczysław Kurkowski ps. Mietek, a jednym z jego zastępców Tadeusz Zawadzki ps. Zośka. W wyniku akcji uwolniono 49 więźniów, zginęło dwóch oficerów AK oraz czterech Niemców. Akcja pod Celestynowem była jedną z pierwszych tego rodzaju podejmowanych przez polskie podziemie.

Data dodania: 2023-05-29 19:19:54
Data edycji: 2023-05-29 20:01:14
Ilość wyświetleń: 181

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Projekty Unijne1981

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej